Tab. 1 przedstawia wydobycie ropy naftowej w Egipcie. W roku 2006 wydobycie ropy naftowej szybko wzrosło, aby zaspokajając zapotrzebowanie na ropę podczas wojny w Iraku. Jednak kryzys finansowy w 2007 roku dotknął również Egipt. Sytuacja się następnie ustabilizowała aby znowu zacząć spadać w 2011. W tym roku wybuchła wojna w Syrii, która jest bezpośrednim sąsiadem Egiptu. Wydarzenia z 2014 prognozują jednak poprawę sytuacji gospodarczej kraju i przemysłu. Egipt odstąpił od wojny w Syrii, później, tego samego roku, ukończono Nowy kanał sueski.
2.2 Wydobycie ropy naftowej na świecieKryzys finansowy dotknął cały świat, widać to również na Tab. 2 w latach 2007-2009. Stały powolny wzrost po kryzysie jest prawdopodobnie spowodowany przez coraz mniejsze znaczenie OPEC, kartelu zajmującym się ropą naftową. Znaczenia nabiera natomiast zapotrzebowanie krajów rozwijających się i możliwości sprzedaży tam ropy.
2.3 WnioskiEgipt, pomimo bycia w bliskim kontakcie z wojną domową Syrii, jest krajem rozwijającym się. Możliwości transportu ropy zwiększają się dzięki nowemu kanałowi, a zapowiedziana modernizacja ropociągu Sumed poszerzy ten horyzont jeszcze dalej. Wojny w Syrii i Iraku wpłynęły na początku negatywnie na sprzedaż ropy, ale na końcu stały się kolejnym rynkiem zbytu na który mogła liczyć egipska ropa. Egipt jest na 28 miejscu w rankingu państw o największym wydobyciu ropy naftowej (5) i pomimo dogodnych warunków, nie zapowiada się aby z tego miejsca piął się w rankingu lub też spadł, ponieważ sytuacja na rynku ropy naftowej wydaje się stabilizować.
Tab. 1 Wydobycie ropy naftowej w Egipcie (5)
Tab. 2 Wydobycie ropy naftowej na świecie (5)
Wykres 1 na podstawie Tab. 1
Wykres 2 na podstawie Tab. 2
Wykres 3 porównujący wydobycie Egiptu z wydobyciem światowym